niedziela, 18 marca 2012

Przygotowania Wielkanocne. - Czyli czego nie może zabraknąć w koszyczku na stole i w domu podczas świąt Wielkanocnych.




Wielkanoc tuż tuż. Powoli zaczynamy świąteczne porządki i przygotowania do świąt, a w sklepach pojawia się coraz więcej drobiazgów, dzięki którym w pełni poczujemy wielkanocnego ducha. Symbole jednoznacznie kojarzące się ze świętami to kurczaczki, zajączki, baranki, jajka, pisanki w dowolnej formie i pod każdą postacią z pewnością zagoszczą w domach już na kilka dni przed świętami. Tematem przewodnim w dekoracjach i ozdobach wielkanocnych jest budząca się ze zimowego snu przyroda co oznacza, że wszystkie dodatki najlepiej zaprezentują się w kolorach wiosny: żółtym i zielonym.
W Sobotę Wielkanocną zanosimy święconkę w pięknie ozdobionych koszyczkach do kościoła w celu poświęcenia pokarmów. Dobór produktów żywnościowych nigdy nie był przypadkowy, nie wybieramy ich, kierując się modą czy własnym smakiem. Każdy Boży Dar symbolizuje co innego. A więc co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym? To pytanie zadaje sobie wiele osób tuż przed świętami a odpowiedź bez wahania usłyszymy od naszych mam i babć, które nie pominą żadnego szczegółu. Produkty które obowiązkowo powinny się znaleźć w koszyku to: chleb, jajko, sól, wędlina, ser, chrzan, babka wielkanocna, baranek oraz woda. Ilość produktów może być oczywiście znacznie rozszerzona, jednak o tych nie powinniśmy zapomnieć. Co symbolizują?
Jajko - to znak nowego życia, symbol zwycięstwa życia nad śmiercią.
Chleb - jest symbolem Chrystusa jako chleba życia.
Sól - która jest symbolem trwałości, nieśmiertelności oraz ochrony życia ludzkiego od rozkładu i popsucia. Soli przypisuje się również właściwości lecznicze zatem jest ona również symbolem nawrócenia oraz oczyszczenia serca.
Wędlina - szynka, kiełbasa, mięso oraz wędliny są symbolem dobrobytu, dostatku.
Ser - który jest symbolem przyjaźni między człowiekiem a zwierzętami domowymi.
Chrzan - kiedyś rozpoczynano śniadanie wielkanocne od zjedzenia całej laski chrzanu, po to aby ustrzec się od bólu zębów oraz dolegliwości żołądkowych. Chrzan jest symbolem pokonania goryczy męki Chrystusa.
Babka wielkanocna - jest symbolem umiejętności oraz doskonałości.
Baranek wielkanocny - jest on symbolem Baranka Bożego, ofiary. Chrystus umarł na krzyżu za grzechy ludzi. Swoją śmierć przyjął pokornie jak baranek. 
Woda - jest symbolem Ducha Świętego. Duch Święty obmywa nas z win grzechu. Woda zatem jest symbolem nowego narodzenia człowieka oraz życia.
W Święta chcemy oczarować rodzinę i przyjaciół nie tylko smakiem potraw, ale także eleganckim nakryciem stołu i ozdobami domu. Postaramy się podpowiedzieć, jak to zrobić perfekcyjnie, jakie drobiazgi wybrać, aby poczuć nie tylko wiosnę, ale i świąteczne ciepło. W galerii naszego boga oraz w naszej nowej siedzibie ul. Boh. Westerplatte 14B (obok neapoli) znajdziecie inspiracje i produkty pomocne podczas dekoracji wielkanocnych. Zapraszamy również do zapoznania się z asortymentem, który przygotowaliśmy w tym roku aby umilić Wam nadchodzące święta. Z nowości szczególnie polecamy ręcznie wykonane wianuszki, barwniki do jajek z naklejkami oraz balony wodne, które z pewnością rozweselą Wasze dzieci w lany poniedziałek.
Na stole koniecznie  zagościć musi baranek oraz produkty poświęcone w Wielką Sobotę. Tradycyjny wystrój stołu cechuje się białym, eleganckim obrusem. Na nim umieszczamy zastawę, sztućce i dekoracyjnie uformowane serwetki. Nie może zabraknąć zielonych akcentów: rzeżucha, owies, wazon z tulipanami, narcyzami lub baziami. Przygotowane pisanki pięknie komponują się z zielenią na stole. Całość rozświetli gustowna tematyczna świeczka. Aby przygotować stół fantazyjny trzeba pobudzić wyobraźnię. Biały obrus zastąpmy obrusem wrzosowym lub zielonym,  który będzie imitował wiosenną trawę. Na takim „trawniku” można rozsypać kwiaty oraz kolorowe pisanki. Dekoracyjne serwetki obok białej zastawy będą wyglądały bajecznie, a biała zastawa doda nieco powagi. Innym wspaniałym i jednocześnie prostym pomysłem na świąteczne domowe dekoracje jest zrobienie drzewa z jajek. Niezastąpioną dekoracją są oczywiście kwiaty, które można włożyć do koszyczków albo skorupek jajek, które doskonale mogą służyć również jako małe świeczniki. Wiosennego uroku dodadzą świeczki wodne rozmieszczone w różnych miejscach domu wraz z pływającymi główkami kwiatów. Wielkanoc daje również możliwość udekorowania domu z zewnątrz. Pomocne okażą się wianuszki na drzwiach wejściowych, zajączki i kurczaczki ustawione w ogrodzie oraz fantazyjnie udekorowane drzewka z mnóstwem ptaszków i wiszących pisanek.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz